Pharma-Dent Kft.

Kisállat Egészségügyi Centrum és Áruház

A kutyák - minden állat - tartása felelősség is amellett, hogy sok örömet okoznak, szeretetet adnak és kérnek.  Minden gazdi azt szeretné, hogy a kedvence a lehető legjobban érezze magát, és felhőtlen legyen együttlétük, együtt élésük. Hogy ez így legyen az alábbi szempontok szerint kell megtervezni az együtt élést. Természetesen akkor is előfordulhatnak megbetegedések, balesetek, ha minden óvintézkedést betartunk, de ezek ritkábbak lesznek, kevésbé súlyosak, és lényegesen nagyobb eséllyel gyógyulnak, mint azok a társaik, akiknek a tartásuk során az itt leírt elveket, javaslatokat nem veszik figyelembe.

 

 

A kutyatartás alapvető állategészségügyi szempontjai:

1.  Fajta kiválasztása a tartás körülményeinek figyelembe vételével                                                                                                                                                                      

2.  Megbetegedések megelőzése.                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

1. Fajta kiválasztása :Lényeges eldönteni, hogy miért akarunk kutyust, vagy kutyát?  Szándékosan teszek különbséget (Ez kizárólag általam felállított osztályozás). Mostanában divatos "ölebet", szobakutyust, rágcsálók elriasztására "patkányfogó" kutyát,  vagy tekintélyt parancsoló házőrzőt, esetleg munkakutyát(terelő-, vadász-őrző-védő-, kereső kutyát) akarunk tartani. Nem kell nagy szakértelem hozzá, hogy tudjuk: Ezek lényeges különbségek és megfelelő adottságú állatot kell választanunk.       

 

 A "kutyus" kistestű fajta ( Pl. yorki, havanese, westi, máltai selyem, palotapincsi, csivava, beagle, basset hound, puli, tacskó, stb, és ezek keverékei)     Ők testalkatuk miatt alkalmasabbak a lakásban tartásra, és  jobban elviselik a szűkebb életteret. Nyílván Ők is jobban szeretik a szabadságot.

A "kutya"  az összes nagytestű kutyafajta ( német juhász, agár, kuvasz, komondor, és még nagyon sok fajta, valamint ezek keverékei).

Sajnos - állatorvosként sokszor tapasztalom - a nem megfelelő választás  következtében kialakulhat- nak olyan  betegségek a  kedvencünknél, amelyek a nem megfelelő tartási körülményekre ( mozgás hiánya, bezártság) vezethetőek vissza. 

2.  Megbetegedések megelőzése

Itt először is beszélni kell a kórokozókról. Nagyon nagy vonalakban osztályozva, kétféle kórokozót különböztethetünk meg.  Egyik: feltételesen kórokozók (lehetnek pl. baktériumok, vírusok) csak akkor betegítik meg az állatot, ha annak nem megfelelő az un. általános ellenálló képessége, és az abszolut kórokozók ( baktériumok, vírusok, egysejtűek)amelyek akkor is megbetegítik az állatot, ha annak általános ellenálló képessége jó.

Minden állati szervezet rendelkezik egy általános ellenálló képességgel, ami részben örökletes tulajdonság, részben az állat élete során alakul ki a környezetből érkező különböző behatásokkal (időjárás, szennyező anyagok, baktériumok, vírusok, stb.) szemben. A jó általános ellenálló képességű állat nem betegszik meg az un. feltételesen kórokozó  baktériumoktól, és nehezebben betegszik meg ha speciális betegségeket okozó bacikkal, vírusokkal kerül érintkezésbe.  Ez az általános ellenálló képesség javítható a jó tartással és a minden szempontból megfelelő táplálással. Például: Az állatok szervezetének elsődleges feladata, hogy a testhőmérsékletét fenntartsa. Nagy hidegben erre sokkal több energiát használ, ezért a hidegtől védeni kell az állatunkat, és olyan minőségű, és annyi eleséget kell neki adni, ami fedezi a hideg miatt szükséges plusz energiát. Ha ezt a pluszt nem kapja meg, akkor is fenntartja a hőmérsékletét a saját testének lebontásából szerzett energiával. Ettől az állat legyengül, és könnyebben megbetegszik.

 Ezen kívül az általános ellenálló képességet jelentősen csökkentik a paraziták. Ezek lehetnek külső (bolhák, atkák stb) és belső (orsóférgek, fonálférgek, galandférgek, coccidiumok, giardiák, szívférgek, stb) élősködők. Ezek közül nagyon sok veszélyes a gazdikra, főleg a gyerekekre is.  Ezért  szükség van a paraziták elleni rendszeres védekezésre.

 

Az abszolut kórokozók ( parvo-, szopornyica-, és egyéb vírusok, leptospirák,) elleni védekezés legfőbb módja:  a védőoltások időben történő beadatása kedvencünknek:   A kutyáknak, macskáknak több olyan baktérium,  vírus,  okozta betegsége van, amely nem, vagy csak nagyon nehezen gyógyítható. Ezek ellen ajánlatos kölyök kortól kezdődően védőoltásokkal védeni kedvencünket. Ezt általában 5-6-7 hetes korban kell elkezdeni az állatorvos javaslata szerint.

Login Form