Pharma-Dent Kft.

Kisállat Egészségügyi Centrum és Áruház

A VESZETTSÉGRŐL

Miért kell oltani a kutyákat veszettség ellen?

Mert rendelet írja elő, és az oka, hogy a veszettség olyan gyógyíthatatlan betegség, ami az embert is megbetegíti, gyógyíthatatlan! Halálos!

Mi okozza a veszettséget?

A veszettség (rabies, lyssa) egy vírus okozta fertőző betegség, ami agy- és gerincvelőgyulladást okoz melegvérű állatokban (madarakban, emlősökben) és emberekben. Veszettség ellen nem vakcinázott emberben (nagyon ritka kivételtől eltekintve) halálos kimenetelű betegség. Az idegrendszeri tünetek kialakulása előtt un. poszt expozíciós sorozatoltással meggátolható a betegség kifejlődése. Mindösszesen eddig 6 ismert esetben számoltak be arról, hogy az idegrendszeri tünetek kialakulása után a páciens túlélte a fertőzést.

Hogy jön létre a fertőzés?

A fertőzés leggyakoribb formájában a veszett állat harapása útján a sérült bőrfelületen keresztül a nyálával juttatja be a vírust a szervezetbe. A vírus az idegpályák mentén jut be a központi idegrendszerbe, és ekkor jelentkeznek a tünetek. Ezért a macska még veszélyesebb a betegség terjesztésében. A macskákat nem kötelező oltani, és ellenőrizhetetlen a mozgása. Harapni is a fejhez közelebb szokott, így a lappangási idő is rövidebb. Ha a fertőzött szervezet nem rendelkezik kellő immunitással a kórokozó ellen, kialakulnak a visszafordíthatatlan idegrendszeri tünetek, és a kórfolyamat következetesen halállal végződik.

Mik a veszettség tünetei?

A veszettség főbb tünetei: nyálzás (nyálcsorgás), lógó állkapocs, széjjeltérő kancsalság (strabismus divergens), viselkedészavar (agresszió), kóborlási hajlam, emészthetetlen tárgyak (kő, kavics, fadarab) lenyelése, majd nyelészavar, nagyon jellegzetes rekedté váló hang ( a hangszálakat ellátó ideg bénulása miatt), víziszony (hydrophobia, ugyanis a bénulások előtt a nyelés görcsös fájdalmat okoz). A vadon élő állatokra a szokatlan szelídség jellemző, de bármilyen ingerhatásra előtörhet belőlük az agresszivitás.

Van-e Magyarországon veszettség?

Pillanatnyilag a közelünkben, Sz.Sz.B. vármegyében több helyen, legközelebb Ajak községben is. Járványtanilag két fajta fertőzöttségi szint különböztethető meg - az urbánus, és a szilvatikus. Előbbi azt jelenti, hogy háziállatok (kutyák, macskák), leginkább kóbor állatok között terjed a veszettség, utóbbi azt, hogy csak vadon élő állatok között terjed (hazánkban jellemzően rókák között), és alkalomszerűen terjed át háziállatokra. Magyarországon, köszönhetően az évtizedek óta kötelező oltásnak, az urbánus veszettség ritka, de a sok az oltatlanul maradt gazdával rendelkező kutya, és a sok gazdátlan kóbor kutya miatt újra előfordul az urbánus veszettség is, és a határmenti területeken a szilvatikus bármikor megjelenhet.

Veszettség elleni védőoltás és a Mikrocsip

 

Hazánkban az ebek veszettség elleni oltása a harmincas évek óta kötelező. Ma a jogszabályok szerint a tulajdonos köteles kutyáját a három hónapos kor elérése után 30 napon belül beoltatni, majd hat hónapon belül ismét, ezt követően pedig évente egyszer. Az első életévben a kutyának tehát két veszettség elleni oltással kell rendelkeznie. Innentől kezdve már évente kell az oltást megkapnia. Csak egészséges, megvizsgált, panaszmentes állat oltható, a megfelelő immunválasz elérése céljából, ha az oltáshoz képest két héten belül nem mart embert, és nem áll hatósági megfigyelés alatt. Most, hogy megállapították a betegséget, a veszélyességük miatt a macskák oltása is javasolt. 2013. január 1. óta kötelező a 4 hónapon felüli kutyákat mikrocsippel megjelölni. Veszettség ellen csak akkor olthatja be az állatorvos, ha ellenőrizte, hogy az állatban van mikrocsip. Ha nincs, akkor köteles megjelölni az oltás beadása előtt.

Hol és hogyan történhet a veszettség elleni védőoltás beadása?

Az ebek veszettség elleni védőoltása három módon történhet:

  • az állat tartási helyén, (otthon)
  • állatorvosi rendelőben, vagy
  •  szervezetten, összevezetett formában.

A szervezett oltás (más néven: összevezetéses): meghírdetett helyen és időben a település kutyáit beoltja az állatorvos. Igy lehetett régen elérni, hogy minél több kutya be legyen oltva. Ez a forma megviseli, stresszeli a kutyát és a gazdát egyaránt. Fertőzhetik egymást a kutyák betegségekkel, gilisztákkal stb. Ezt az oltási formát mind az Unió, mind az állatvédők és az állatorvosok kifogásolják, de a hagyomány miatt még szervezik. Legkényelmesebb, legkomfortosabb az állat és a gazdája számára is, ha az állatot a tartási helyén (otthon), vagy az állatorvosi rendelőben oltják be. Ez nem szezonhoz kötött, az év bármely időszakában lehetőség van kedvencük veszettség elleni oltásának elvégzésére. Ezen kívül nem kell kitennünk kedvencünket a felesleges stressznek és fertőzési veszélynek, ami egy összevezetéses oltással jár és az oltás beadása előtt az állatorvos nyugodt körülmények között tudja megvizsgálni a pácienst. A veszettség oltás elmulasztása szabálysértési eljárást vonhat maga után a tulajdonossal szemben, valamint az eb kártalanítás nélküli végleges elaltatását. Jelenleg csak a kutyák oltása kötelező. Ajánlott azonban más húsevő háziállatainkat is beoltatni (macska, vadászgörény), hiszen ők is terjeszthetik a veszettséget, pláne ha kertben tartott állatról van szó! Ennek jelentőségét jelzi, hogy az utóbbi évek emberi veszettség eseteiben többnyire macskáktól származott a kórokozó.

Oltási igazolvány

Ha a kutya embert mar, karmol vagy harap az oltási könyvet be kell mutatni az illetékes hatóságnak ( körzeti orvos, állatorvos), ezért kérjük az oltási igazolványt őrizzék meg. 2009 január elsejétől az oltási igazolványokat számozott oltási könyvre kell lecserélni, és 2010. jan. 1-től már csak ilyen, sorszámmal ellátott oltási könyvbe jegyezhetnek be az állatorvosok. Ebbe kell feltüntetni az állatba behelyezett mikrocsip számát is, hogy a visszaélések gyakoriságát lecsökkentsék, illetve az állatok és tulajdonosaik könnyebben azonosíthatóak legyenek.

Féregtelenítés

Nagyon fontos a féregtelenítő készítmény beadása. Ez ugyan évente csak egyszer kötelező, de a megfelelő védelem csak akkor várható, ha a kutyákat, és a velük együtt tartott macskákat legalább 3 havonta tablettás vagy nyakra csepentős oldat formájában kezelésben részesítjük. Ez fontos közegészségügyi jelentőségű, ugyanis kedvenceink “gilisztái” emberekben is jelentkezhetnek, és ilyenkor elsősorban a gyerekek veszélyeztetettek. Évente egy alkalommal ajánlott a háziorvos által felírt féregtelenítő gyógyszerrel megkezelni az egész családot is, mert a házi kedvenctől a körültekintő higiéniás körülmények között is fertőződhet a gazda és a család minden tagja. Az állatok vizsgálatát, kezelését, védőoltását elvégezzük, szaktanácsot (más témában is) szívesen adunk, sebészeti beavatkozásokat ( mindenféle hasi, műtét, sérülés, császármetszés) elvégzünk az alábbi címen levő KISÁLLAT EGÉSZSÉGÜGYI CENTRUM -ban levő ÁLLATORVOSI RENDELŐNKBEN

 Címe: 4600 Kisvárda, Gyár úti lakótelep 33.(felüljáró tövében)

 Állatorvosaink:

 Dr Vargha János, mobil tel: 0630-943-08-05

Minden kedves gazdát szeretettel várunk a rendelőnkben!

Rendelési idő: munkanapokon: 8-10 óráig és 12-17 óráig

Munkaidőn kívül sürgősségi betegellátás telefonos egyezteteéssel.

 

mobil tel: 0630-943-08-05

E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

Kérünk minden tulajdonost, hogy ellenőrizze kedvence oltási könyvében az utolsó veszettségoltás időpontját, és annak egy éves letelte előtt oltassa újra kutyáját, macskáját vagy vadászgörényét !

Login Form